Évekkel a babánk megszületése előtt hallottam egy kolléganőmtől, hogy a sütő feletti páraelszívó hangja mennyire megnyugtatja az egyébként elég nyűgös természetű unokahúgát. Akkor még nem tudtam, hogy ez a hang is fehér zajnak számít (igazából azt sem tudtam mi az a fehér zaj), de annyira meglepett ez a dolog, hogy valahogy megjegyeztem. És milyen jól jött később ez a haszontalannak tűnő infó!
Amikor a babánk ~4 hónapos lett, addig ismeretlen intenzitású hisztikkel találtuk szemben magunkat, amelyek nemcsak hangosabbak, hosszabbak is voltak a korábbiaknál. Egyik alkalommal utolsó utáni lehetőségként eszembe jutott az elszívós módszer és láss csodát, a sírás abbamaradt! Nem csak egy pillanatra, amíg a meglepetés tartott, hanem hosszabb távon is. Innentől kezdve hónapokig az egyik legjobb barátom és segítőtársam egy elszívó lett! 💕
Természetesen ez nem jelenti azt, hogy minden babánál működik a dolog, del a személyes tapasztalatom erről egyértelműen az, hogy igen, segít a fehér zaj. Nézzük meg kicsit hosszabban, hogy minek is köszönhető ez!
Hogyan segíti a fehér zaj a csecsemőket az alvásban?
A fehér zaj azért okoz kellemes asszociációt a baba számára, mert utánozza azokat a hangokat, amelyeket az anyaméhben hallott. Ezáltal arra ösztönzi őket, hogy nyugodjanak meg, aludjanak jobban.
Akkor menjen 0-24-ben a fehér zaj?
Természetesen nem egész nap, de az alvások előtt/közben és a nyűgös pillanatokban érdemes elindítani azt a hangot, amelyik a legjobb hatással van a babára. Picit lentebb írunk példákat, hogy milyen hangokról lehet itt szó.
A babákban elég gyorsan kialakul az a reflex, amikor meghallja, hogy “ó igen, ez a hang ismerős, ideje pihennem.” Sokan évekig használják és ezzel együtt sem kell attól félni, hogy a baba annyira hozzászokik, hogy amikor nagyobb lesz nem is tud majd enélkül elaludni.
Mi a babánk másfél éves kora körül kezdtük el viszonylag hirtelen egyre kevesebbet használni és nem is éreztük a hiányát.
Milyen hangos legyen?
Azt szokták mondani, hogy ha a baba nyugodt, a zaj szintjét körülbelül egy zuhany hangerejére állítsuk be (~60 decibel), hogy a nyugtató reflex továbbra is fennmaradjon.
Amikor a baba sír lehet ennél hangosabb is, viszont mindenképp halkítsuk le, amint a baba kicsit megnyugodott.
Manapság rengeteg eszközt kapni, amelyek segítik a babák alvását éjszakai fénnyel, különböző altató dallamokkal, fehér zajjal.
A másik kézenfekvő megoldás, hogy az ember letölt egy applikációt, amelyen keresztül le tudja játszani megfelelő hangot (ezt tettük mi is).
Két megjegyzés a telefonnal kapcsolatban:
- Érdemes a telefont ilyenkor repülő üzemmódba állítani. Egyrészt így nem ér kellemetlen meglepetés egy váratlan hívással, üzenettel, másrészt így sokkal kevesebb mikrohullámú sugárzást bocsát ki a készülék.
- A fehér zajnál nagyon fontosak a mély hangok, mert ezek utánozzák legjobban az anyaméhet. A telefonok hangszórói pedig rendszerint ebben elég gyengék.
Ok, de tuti biztonságos ez a babák számára?
A válasz ismét igen, arra kell odafigyelni, hogy ne legyen túl hangos a lejátszás.
A legjobb baba alvási hangok listája
- Hajszárító
- Anyaméh
- Szívdobogás
- Autó forgalom
- Vonat kattogás
- Páraelszívó
- Klíma (alváshoz nekünk ez vált be leginkább)
- Lágy eső
- Teneger hullámzása
- Ventillátor
- Stb
Kísérletezzetek a hangokkal és aplikációkkal bátran! Mi a “White Noise Deep Sleep” applikációt használtuk, de rengeteg hasonlót találni a store-okban.
Nyugodt és pihentető éjszakákat kívánunk minden babának és szülőnek!🌜