Jujuj, jön az első nap a bölcsiben! Tanácsok a gördülékenyebb beszoktatáshoz.

Holnap első alkalommal megyünk bölcsibe, indul a beszoktatás időszaka. Volt, hogy nagyon vártuk, volt hogy féltünk tőle milyen lesz. Így közvetlenül előtte kicsit mindkettőt érezzük. Próbáltunk tudatosan készülni rá, hogy minél zőkkenőmentesebb legyen ez az időszak, ami igen nagy változás egy baba életében.
Olyan tanácsokat gyűjtöttünk össze, amelyekkel mi is próbáltuk felvértezni magunkat és segíthetnek a beszoktatás során.

A fokozatos beszoktatás már otthon elkezdődik

Ha többször beszélgettek arról, hogy milyen a bölcsi, milyen napirenddel fog járni, ha már bölcsis lesz, akkor ő ehhez elkezdi hozzászoktatni a kis világát. Szintén jó, ha el tudtok néha sétálni együtt a bölcsihez és megnézitek milyen jó játékok vannak az udvaron, milyen önfeledtül játszanak a gyerekek. Az külön szerencsés, ha munka utáni időszakban jártok arra, mert akkor egyúttal azt a pillanatot is elkaphatjátok, amikor a szülők viszik haza a gyerekeket. Ilyenkor el lehet nekik magyarázni, hogy “látod mindenkiért jön az apukája, anyukája. Hogy örülnek egymásnak!”

Természetes, hogy nehéz az elválás, de ezt ne mutasd ki

Ha szorongsz, nem is vagy benne biztos, hogy ott tudod-e hagyni a gyermeked, akkor azt ő azonnal megérzi és átveszi a szorongásod. Ha nem is könnyű, azt kell sugározni a pici felé, hogy egy szuper helyre hoztad, ahol jó szívvel tudod otthagyni napközben. Természetesen ér sírni miután kimentél az ajtón!

Mindig mondd el neki, hogy mi fog történni

Nekik ugye még nincs időérzékük, de a sorrendiséget jól megértik és nagyon fontos is nekik. Ha elmondod neki, hogy fog kinézni a nap, beleértve azt is, hogy te meddig vagy ott vele és mikor jössz érte, akkor azt megérti és segíteni fog neki. Ezeket akár le is lehet rajzolni neki, ami biztonságérzetet adhat.

Legyen rövid az elköszönés

Alakítsatok ki egy rövid kis reggeli rutint, amit minden reggel követni lehet. Inkább kerüld a hosszas búcsúzkodást, visszafordulást, stb. Lehet, hogy ez ridegen hangzik, de ezek csak megnehezítik az elválást. Fontos viszont, hogy ne sunnyogj ki akkor sem, ha úgy látod nagyon jól elkezdett játszani. Mindig mondd el neki, hogy akkor te most elmész, de majd ebéd után vagy a délutáni alvás után jössz érte.

Mi lesz, ha beszoktatás közben vagy utána bekavar a covid? 😱

Mindenki attól fél, hogy mi lesz, ha beszokik a gyerkőc és netán épp utána megint nem lehet majd bölcsibe járni a vírushelyzet miatt. Ez ugye dupla szívás, ha anyuka már dolgozik, de maradjunk most a gyerekeknél. Ezzel kapcsolatban azt hallottuk tanácsként, hogy ha az anyuka úgy érzi, akkor általában megbeszélhető egy “második beszoktatás” is, amikor 1-2 napig ismét kicsit többet maradhatsz ott vele..

Kíváncsi vagyok, hogy a két hetes beszoktatás mely szakaszában esik le a Manókánknak, hogy ez nem csak egy nyaralás szerű új helyzet, hanem bizony ez már huzamosabb ideig így fog működni és alaposan átalakul az eddig megszokott napi rutin…

Ha van ezzel kapcsolatban tapasztalatotok, bevált praktikátok, akkor osszátok meg velünk, hadd okuljon belőle ez a kis közösség! 🙂

Like this article?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

Hozzászólnál? Itt a lehetőség:

Ne maradj le a további érdekességekről és kedvezményekről!

Havonta maximum egy emailt kapsz tőlünk, illetve máris küldünk egy 10%-os kupont.

Nézz szét legnépszerűbb termékeink között is

Kapcsolódó cikkek

Édesanyák neházségei a baba első évében

A kisgyermekes édesanyák legnagyobb kihívásai az első évben – 849 édesanya vallomása

Egy kisbaba érkezése hatalmas öröm, de számos kihívást is rejt magában. Friss, 849 édesanya részvételével készült felmérésünk célja az volt, hogy feltérképezzük, melyek azok a területek, amelyek a legnagyobb nehézséget jelentik az első év során. Természetesen nincs két egyforma baba, minden édesanya és család helyzete egyedi, de ennyi válasz alapján mégis kirajzolódhat előttünk egy kép arról, hogy az édesanya szerep mely aspektusai jelentik a legnagyobb kihívást a baba első évében. Ha láthatóvá válnak a legnagyobb kihívások és elkezdünk ezekről beszélgetni, akkor talán ahhoz is közelebb kerülünk hogy hogyan is lehetne ezeken a kihívást jelentő helyzeteken, periódusokon jobban átsegíteni babát és édesanyát egyaránt.

Read More »
Növekedési ugrások az első évben

Növekedési ugrások a babák első évében. Mi történik és hogyan segíthetünk?

A babák életének első éve csodálatos, de kihívásokkal teli időszak, amely tele van fejlődési mérföldkövekkel és hirtelen változásokkal. Az egyik legizgalmasabb és egyben legmegterhelőbb jelenség a növekedési ugrások. Ezek a rövid időszakok intenzív testi és szellemi fejlődést hoznak, és bár gyakran járnak nyűgösséggel, étvágynövekedéssel és alvászavarokkal, valójában a babák fejlődésének természetes részei. Ebben a cikkben végigvezetünk azon, hogy a baba életének első évében mikor várhatók ezek a növekedési ugrások, mik a legjellemzőbb tüneteik, és hogyan támogathatjuk őket ezekben az időszakokban.

Read More »
Egyensúlyozó deszka

Kisgyermekek mozgásfejlődésének támogatása 1-3 év között – tippek és eszközök

Az 1-3 éves korosztály számára a világ felfedezése a mozgás által kezdődik. Ez az időszak a gyermek életében tele van mérföldkövekkel: az első lépések, az önálló járás, a szaladgálás és az ugrálás mind a mozgásfejlődés részei. Szülőként hatalmas szerepünk van abban, hogy támogassuk őket ebben az izgalmas fejlődési folyamatban. Ez nemcsak a megfelelő módszerek és eszközök kiválasztását jelenti, hanem azt is, hogy teret és bátorítást biztosítunk számukra. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan segíthetjük elő a kisgyermekek mozgásfejlődését, miközben játékos és örömteli élményeket nyújtunk nekik.

Read More »
Játszószőnyegek korosztályok szerint

Milyen játszószőnyeget válasszunk a különböző korú babáknak?

A játszószőnyeg egy alapvető babakellék, amely nemcsak a szórakozást, hanem a fejlődést is elősegíti. Ahhoz azonban, hogy maximálisan kihasználhassuk a játszószőnyegek nyújtotta előnyöket, fontos, hogy a gyermek életkorának és fejlődési szakaszának megfelelő típust válasszunk. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogy milyen játszószőnyegek felelnek meg az egyes korosztályoknak, és milyen funkciókat érdemes keresni.

Read More »
Vízzel tölthető játszószőnyeg előnyei

Vízzel feltölthető játszószőnyegek: A babák fejlődésének szórakoztató eszköze

A babák számára a játék nem csupán szórakozás, hanem az elsődleges tanulási forma, amely során felfedezik a világot és fejlesztik képességeiket. A vízzel feltölthető játszószőnyegek különleges élményt kínálnak, hiszen a babák mozgását, érzékszervi fejlődését és kíváncsiságát egyaránt támogatják. Ezek a szőnyegek biztonságos és izgalmas módon ösztönzik a kicsiket arra, hogy aktívan fedezzék fel a világot. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogy milyen előnyei vannak ezeknek az eszközöknek, és miért érdemes minden szülőnek beszereznie egyet.

Read More »
Baba étkészlet választás szempontok

Babáknak való étkészletek kiválasztása: Mire figyeljünk?

A kisgyermekek etetése az egyik legfontosabb és legérzékenyebb napi tevékenység a szülők számára, ezért nem csoda, hogy az étkészlet kiválasztására különösen nagy hangsúlyt kell fektetni. A baba számára megfelelő étkészlet nemcsak a kényelmes etetést segíti, hanem támogatja a biztonságos és önálló étkezésre való szoktatást is. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, milyen szempontokat érdemes figyelembe venni a baba első tányérja, evőeszköze és pohara kiválasztásakor, hogy az etetés könnyű, élvezetes és mindenekelőtt biztonságos legyen.

Read More »
×
×

Cart