Mi az a Montessori módszer és miért olyan népszerűek a Montessori játékok?

Előző bejegyzésünkben már utaltunk a Montessori módszerre, amikor a fajátékok előnyeiről írtunk. Most nézzük meg részletesebben mit is takar a Montessori módszer, amiről annyit hallani és milyen jellemzőik vannak a Montessori játékoknak.

A Montessori nevelési módszer már több mint 100 éve létezik, de az utóbbi időben nagy népszerűségre tett szert, és a 21. század egyik szülői irányzatává vált.

A Montessori az oktatás gyermekközpontú megközelítése, amely számos kulcskészség fejlesztésére összpontosít, beleértve a motoros készségeket és a szociális készségeket. Ezt az úttörő nevelési megközelítést Maria Montessori olasz orvos dolgozta ki oktatási módszerként, amely segít a hátrányos helyzetű gyermekeknek visszaszerezni az irányítást kisgyermekkori tanulási vágyuk felett.

Ahelyett, hogy büntetné, Montessori módszere felkarolja a gyermekek kíváncsiságát és vágyát, hogy játékon keresztül tanuljanak. Még az idősebb gyermekeknél is bizonyított, hogy a játék olyan gyakorlati élettevékenységeken keresztül történő felkarolása, mint a főzés vagy az építés, jótékony hatással volt kognitív fejlődésükre, érzelmi fejlődésükre, és megadta nekik azokat az életkészségeket, amelyekre szükségük volt ahhoz, hogy sikeresebben birkózzanak meg a felnőttkor kihívásaival is.

Mik azok a Montessori játékok?

A Montessori játékoknak számos meghatározása létezik. Vannak, akik szigorúan a módszer alapítója – Maria Montessori által kifejlesztett játékokra értelmezik. Mások lazábban használják a kifejezést a természetes anyagokból készült oktatási játékok leírására.

Maradjunk ennél a két általános definíciónál:

1) Közvetlenül Maria Montessori által tervezett játékok:

Ezek általában zárt végű játékok, amelyeknek egyetlen célja egy adott fejlesztési terület fejlesztése.

Tipikus példa erre a rózsaszín torony – egy ikonikus Montessori játék, amely 10 különböző méretű fakockából áll, és a finommotorika fejlesztésére összpontosít.

2) A Montessori filozófiának megfelelő játékok.

Lehet, hogy ezeknek a játékoknak az eredetének semmi köze a Montessori-módszerhez, de a módszer számos aspektusával összhangban vannak.

Tipikus példa erre a Pikler-háromszög – nem Maria Montessori tervezte, de támogatja a gyermek önállóságát és elősegíti a mozgás szabadságát, így remekül használható Montessori óvodákban vagy háztartásokban.

Pikler háromszög

Melyek a Montessori játékok alapvető tulajdonságai?

Nézzük meg közelebbről, melyek a Montessori-barát játékok jellemző tulajdonságai, különösen, ha összehasonlítjuk a piacon általában megtalálható többi „hagyományos” játékkal.

Egyszerűség

Az egyik első dolog, ami szembeötlik, amikor a Montessori játékokat más játékokkal hasonlítjuk össze, az az, hogy nagyon egyszerűek – nincsenek elemek és interaktív alkatrészek, amelyek mesterséges hangokat vagy fényeket keltenek.

Ennek fő oka az, hogy a játékokat egyszerűvé kell tenni, hogy ne terheljék túl a gyerekek elméjét, és teljes mértékben megértsék a játék célját.

Természetes anyagok

Előző bejegyzésünkben kielemeztük a fajátékok előnyeit, de nem árt egy kis ismétlés. Bár nem minden fajáték Montessori játék, igaz, hogy szinte minden Montessori-barát játék fajáték.

A fának számos előnye van. Egyedülálló anyag, amely összeköt bennünket a természettel, és egyedülálló érzékszervi élményt nyújt minden korosztály számára.

Ráadásul biztonságos és tartós, ami azt jelenti, hogy gyerekek már kiskoruktól használhatják.

Végül, de nem utolsósorban a fa környezetbarát és fenntartható. Tehát azzal, hogy a műanyag helyett fajátékokat vásárol, a környezetért is tesz.

A Montessori tantermekben használt természetes anyagok további példái a fém, a kő, a pamut vagy a gyapjú. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy a Montessori-háztartásokban ne találnál műanyag játékokat, de nem részesítik előnyben, ha van természetes anyagú alternatíva.

Célzott

A Montessori játékok másik jellemzője, hogy meghatározott oktatási céllal rendelkezik, és egy adott terület fejlesztését célozza.
A játékok fejlesztési céljuk alapján több kategóriába sorolhatók:

  • Érzékelés
  • Finommotorika
  • Nagy motoros készségek
  • Gyakorlati élet
  • Nyelv
  • Matematika
  • Művészetek és kézművesség
  • Fizika

A Montessori módszer a valóságban gyökerező játékok és könyvek használatát javasolja. Ez azt jelenti, hogy a körülöttünk lévő világnak kell ihletet adnia, nem pedig a kitalált dolgoknak.
Azt tanítja, hogy a gyermek képzelőereje az élet első 6 évében természetesen fejlődik, és nincs szüksége külső fantáziaforrásokra – éppen ellenkezőleg, a mesefigurák megzavarhatják a kisgyerekek megértését arról, hogy mi az igaz és mi az igazi.
Tipikus példák az állatos játékok – míg a haszonállatok vagy a szafari állatok figurái teljesen rendben vannak, addig a sárkányokat vagy beszélő medvéket ábrázoló játékok nincsenek összhangban a Montessori filozófiával.

Hogyan néz ki egy Montessori játszószoba?

A környezet döntő szerepet játszik a Montessori nevelési módszerben. Tehát nem csak arról van szó, hogy a gyerekek milyen játékokkal játszanak, hanem arról is, hogy hol játszanak velük.

Most, hogy tudjuk, milyen játékokat használnak a Montessori óvodákban és háztartásokban, nézzük meg, hogyan rendezzük el őket, és hogyan készítsünk Montessori-barát játszószobát.

Függetlenség

A függetlenség a Montessori-nevelés egyik alapfogalma. Ez az oka annak, hogy a Montessori játszószobákban a játékokat nem úgy tárolják, ahogyan a játékokat általában tárolják – műanyag edényekben vagy olyan polcokon, amelyeket csak a szülők érhetnek el.

Ehelyett a Montessori-módszer alacsony játékpolcok használatát javasolja, amelyek lehetővé teszik a gyerekek számára, hogy bármikor elvigyék a játékokat. Ez sokkal könnyebb a szülők számára, de ami a legfontosabb, megtanítja a gyermeket az önálló cselekvésre.

Szabadság határokon belül

Ennek ellenére a Montessori-módszer alkalmazása nem jelenti azt, hogy a gyerekeknek meg kell engedni, hogy azt csináljanak, amit akarnak, amikor csak akarnak.

Nagyon fontos megtanítani a gyerekeket kiskoruktól kezdve, hogy minden játéknak megvan a maga helye, és mindent vissza kell tenni a polcokra, miután befejezték a játékot.

A kevesebb több

Egy Montessori játszószobában ne legyen túl sok játéklehetőség. Egyes szülők úgy gondolják, hogy minél több játékuk van a gyerekeknek, annál többet fognak játszani velük. De a valóságban ennek az ellenkezője igaz. A túl sok játék valójában elvonja a gyermek figyelmét.

A kevesebb játék viszont kreativitásra és ötletes játékra ösztönöz. Tehát ahelyett, hogy túl sok játékkal terhelné le a gyermeket, válasszon csak néhány minőségi darabot.

Ennek nagyszerű módja az úgynevezett játékforgatás gyakorlása. Ez azt jelenti, hogy egyszerre csak néhány játékot kell kitenni, a többit pedig a gyermek számára nem elérhető helyen kell tárolni. Egy bizonyos idő elteltével (általában egy-két hét) rotálhatod a játékokat, és újakat vehetsz elő.

Esztétikus környezet

Végül, de nem utolsósorban a Montessori játszószoba legyen szép. Ez azt jelenti, hogy a helyiség esztétikáját szem előtt tartva kell díszíteni – legyen szó akár a bútorok egyszerűségéről, akár a felhasznált anyagokról.

Mik a Montessori-barát játékok előnyei?

A Montessori játékok több előnyt is kínálnak a gyermekek számára. Ezek a játékok segítenek nekik a felfedezés és a tapasztalatszerzés útján tanulni, szemben a passzívabb tanulási stílussal, például tévénézéssel. Ez a gyakorlatiasabb megközelítés lehetővé teszi a gyermekek számára, hogy jobban megértsék az őket körülvevő világot.

A Montessori játékok érzékszervi élményeket is nyújtanak, amelyek segítségével a gyerekek megismerhetik a színeket, formákat és méreteket. Ezenkívül ezek a játékok segíthetik az egyensúlyt és a szem-kéz koordinációt. Ennek az az oka, hogy általában olyan anyagokból készülnek, mint a fa, ami segíti a finommotorikát.

A Montessori játékok használatának legfontosabb előnye, hogy megtanítják a gyerekeket kritikusan és kreatívan gondolkodni. Azáltal, hogy a gyerekeket arra ösztönzik, hogy fedezzék fel környezetüket és alkossanak dolgokat, megértik az őket körülvevő világot.

Végül a Montessori játékok sokoldalúak, és bár kisebb gyermekeknek készültek, a nagyobb korosztály számára használhatóak. 

A Montessori játékok különböző típusai

Sokféle Montessori játék létezik. Egyesek klasszikusok, amelyek régóta léteznek, míg mások újabb találmányok. Íme néhány példa:

Manipulációs játékok

A Montessori játékok egyik kategóriája a manipulációs játék. Ezek a játékok segítenek a gyerekeknek megtanulni a geometriát, a fizikát és a matematikát. Ide tartoznak a formák, blokkok és fogaskerekek, amelyek manipulálásával a tudomány és a matematika alapelveit tanítják.

Érzékszervi játékok

A Montessori játékok másik típusa az érzékszervi játék. Ezek a játékok érdekes textúrákkal, színekkel és hangokkal segítik a gyerekeket érzékszerveik fejlesztésében. Ilyenek például az egymásra rakott csészék, texturált labdák és hangszerek.

Könyvek, kirakósok és rejtvények

Sok szempontból a hagyományos tárgyak, amelyek a gyakorlati tanulást ösztönzik, mint például a könyvek és a kirakósok, nagyszerű Montessori játékok is. Ezek olvasásra és problémamegoldás gyakorlására ösztönzik a gyerekeket.

Like this article?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

Hozzászólnál? Itt a lehetőség:

Ne maradj le a további érdekességekről és kedvezményekről!

Havonta maximum egy emailt kapsz tőlünk, illetve máris küldünk egy 10%-os kupont.

Nézz szét legnépszerűbb termékeink között is

Kapcsolódó cikkek

Játszószőnyegek korosztályok szerint

Milyen játszószőnyeget válasszunk a különböző korú babáknak?

A játszószőnyeg egy alapvető babakellék, amely nemcsak a szórakozást, hanem a fejlődést is elősegíti. Ahhoz azonban, hogy maximálisan kihasználhassuk a játszószőnyegek nyújtotta előnyöket, fontos, hogy a gyermek életkorának és fejlődési szakaszának megfelelő típust válasszunk. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogy milyen játszószőnyegek felelnek meg az egyes korosztályoknak, és milyen funkciókat érdemes keresni.

Read More »
Vízzel tölthető játszószőnyeg előnyei

Vízzel feltölthető játszószőnyegek: A babák fejlődésének szórakoztató eszköze

A babák számára a játék nem csupán szórakozás, hanem az elsődleges tanulási forma, amely során felfedezik a világot és fejlesztik képességeiket. A vízzel feltölthető játszószőnyegek különleges élményt kínálnak, hiszen a babák mozgását, érzékszervi fejlődését és kíváncsiságát egyaránt támogatják. Ezek a szőnyegek biztonságos és izgalmas módon ösztönzik a kicsiket arra, hogy aktívan fedezzék fel a világot. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogy milyen előnyei vannak ezeknek az eszközöknek, és miért érdemes minden szülőnek beszereznie egyet.

Read More »
Baba étkészlet választás szempontok

Babáknak való étkészletek kiválasztása: Mire figyeljünk?

A kisgyermekek etetése az egyik legfontosabb és legérzékenyebb napi tevékenység a szülők számára, ezért nem csoda, hogy az étkészlet kiválasztására különösen nagy hangsúlyt kell fektetni. A baba számára megfelelő étkészlet nemcsak a kényelmes etetést segíti, hanem támogatja a biztonságos és önálló étkezésre való szoktatást is. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, milyen szempontokat érdemes figyelembe venni a baba első tányérja, evőeszköze és pohara kiválasztásakor, hogy az etetés könnyű, élvezetes és mindenekelőtt biztonságos legyen.

Read More »
Kontrasztos játékok előnyei

Így segítik a kontrasztos játékok és könyvek a babák látásának és kognitív képességeinek fejlődését

Az első néhány hónap a baba életében kulcsfontosságú időszak a látás és a kognitív képességek fejlődése szempontjából. A babák kezdetben homályosan látnak, és a színfelismerésük is korlátozott. Ebben az időszakban a kontrasztos játékok és könyvek különösen hasznosak, hiszen ezek segítenek élesebbé tenni a látásukat, és támogatják a vizuális ingerek feldolgozásának fejlődését. Az éles fekete-fehér minták és a kontrasztos színek stimulálják az agy látásközpontját, ezzel hozzájárulva a babák érzékszervi és kognitív fejlődéséhez.

Read More »
Egyensúlyozó deszka

Egyensúlyozó deszka kisgyermekeknek – Megéri?

Az egyensúlyozó deszka, más néven egyensúlyozó palló, egy olyan egyszerű, mégis rendkívül hatékony eszköz, amely nagyszerű módja a kisgyermekek fizikai és mentális fejlődésének támogatásának. Bár első ránézésre egy egyszerű, ívelt fa deszkának tűnhet, a valóságban ez a játék számtalan módon járul hozzá a gyermekek mozgáskoordinációjának, kreativitásának és önbizalmának fejlesztéséhez. Ebben a blogposztban részletesen bemutatjuk, milyen előnyökkel jár a kisgyermekek számára az egyensúlyozó deszka használata, és miért érdemes minden szülőnek megfontolni ennek az eszköznek a beszerzését.

Read More »
Kirándulás célpontok kisgyermekekkel

Rejtett kincsek: 56 szuper kirándulás célpont kisgyerekekkel

A kisgyermekekkel történő kirándulások különleges élményekkel gazdagítják az egész család életét. Ebben a cikkben többnyire olyan kevésbé ismert, de annál izgalmasabb kirándulási célpontokat gyűjtöttünk össze, amelyek felfedezésre várnak. Ezek a helyek nemcsak gyönyörű természeti környezetet és kalandos programokat kínálnak, hanem biztonságosak és kifejezetten gyerekbarátok is.

Read More »
×
×

Cart