A mai napig tartja magát az a hiedelem, hogy egy nőnek, amint terhes lesz, meg kell szabadulnia a macskájától, hiszen az nagyon komoly veszélyt jelent rá és a magzatára. Vajon van ennek valóságalapja?
Lelövöm az elején a poént: ez egy tévhit vagy ha úgy tetszik mítosz. Mint a mítoszoknak általában, ennek is van egy kis valóságalapja, de minimális odafigyeléssel a terhes nőkre leselkedő veszély nullára csökkenthető.
Toxoplazmózis, a fenyegető parazita
A toxoplazmózis egy olyan parazita, amellyel nem csak a macskák, hanem más állatok vagy mi emberek is megfertőződhetünk. Úgy értem macska nélkül is. Erre a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy nem eléggé átsült húst vagy mosatlan zöldséget, gyümölcsöt fogyaszt valaki, amivel tudtán kívül megfertőződik. Jó eséllyel erről később sem fog tudni, hiszen egy egészséges ember immunrendszere úgy birkózik meg vele, hogy azt észre sem veszi. Veszélyt kizárólag azokra jelent, akik immunrendszere bármilyen okból le van gyengülve. Terhes nők esetében minél korábbi szakaszban jár a terhesség, a fertőzés annál veszélyesebb: vetéléshez vagy a magzat károsodásához vezethet.
A macskák szerencsétlensége, hogy ők az egyetlen faj, amelyben ez a parazita szaporodni tud, majd a macska ürülékével együtt kiürül a szervezetből. Ha egy macska meg is fertőződik, akkor is élete során “csak” a fertőződés utáni 10-14 napban fertőz tovább.
Szóval ahhoz, hogy valakit a macskája fertőzzön meg toxoplazmózissal, nagyjából a következő, egészen valószínűtlen eseménysornak kellene bekövetkeznie:
Előfeltétel: A terhes nő korábban még nem fertőződött meg toxoplazmózissal. Ha ugyanis ezen már korábban átesett, akkor a későbbiekben védett a fertőzéstől.
- A macska hozzáférhetett potenciálisan fertőző húshoz. (Pl: megevett egy fertőzött egeret.) Kizárólag benti cicák esetén ugye már ennek is nagyon pici az esélye.
- Az alomtálca 1,5-2 napig nincs kitakarítva.
- A terhes nő takarítja ki az alomtálcát (gumikesztyű nélkül) abban a ~2 hetes periódusban, amikor a fertőzést potenciálisan elkaphatja a macskájától.
- Alomtálca takarítás után elmarad a kézmosás.
- A mosdatlan kezével jóízűen megeszik ezután valami finomat, amivel megfertőzi magát.
Szeretném azt hinni, hogy ennek esélye kisebb, mint megnyerni az ötöst a lottón.
Néhány egyszerű óvintézkedéssel gyakorlatilag nullára csökkenthető a fertőzés kockázata:
- Ha van, akire átruházható a feladat, terhesen ne te takarítsd az almot.
- Ne fogyassz olyan húst, amely nincs kellően átsütve, a zöldségeket, gyümölcsöket mindig alaposan mosd meg.
- Ha van esély rá, hogy macskák wc-nek használják a kertedet, akkor az első trimeszterben inkább ne kertészkedj.
- Ha eddig nem tetted volna, étkezés előtt automatikusan moss alaposan kezet.
- A cica simogatása, babusgatása után is moss kezet.
Ha extrán biztosra akarsz menni, akkor vérvizsgálatnál kérhetsz toxoplazma szűrést. Ez kimutatja, ha korábban már átestél a fertőzésen, sőt azt is megmondja, hogy frissen estél át rajta vagy már jó régen.
A konklúzió tehát, hogy legyetek elővigyázatosak és semmi esetre se szabaduljatok meg a cicátoktól!
Maradva a állatos vonalon, legközelebb a babák és a házi kedvencek kapcsolatát járjuk körül.